O egzekucji z ruchomości - jak strona postępowania może zadbać o swoje interesy?

Kto dokonuje oszacowania zajętych ruchomości dłużnika?

Oszacowania dokonuje zasadniczo sam komornik (art. 853 kpc). Ustalona przez komornika wartość rzeczy powinna odzwierciedlać cenę, jaką można uzyskać za towar w obrocie na danym terenie. Cenę określa się oczywiście przy uwzględnieniu stanu i stopnia zużycia rzeczy.

Wartość ma znaczenie

Niedoszacowanie rzeczy, a następnie  sprzedanie jej za tzw. „bezcen” może prowadzić do wyrządzenie szkody majątkowej u dłużnika. Tak przeprowadzona sprzedaż z jednej strony nie zaspokoi we właściwym stopniu wierzyciela a z drugiej strony dłużnik bezpowrotnie zostanie pozbawiony własności rzeczy. Z kolei - dla wierzyciela – przeszacowanie rzeczy doprowadzić może do udaremnienia właściwej egzekucji z powodu braku chętnych na towar o zawyżonej wartości.

Skarga na oszacowanie ruchomości - dłużnik i wierzyciel mogą wpłynąć na ustaloną  przez komornika wartość.

W razie stwierdzenie, że rzecz została niedoszacowana lub przeszacowana, stronom postępowania, a więc dłużnikowi i wierzycielowi przysługują zarzuty na oszacowanie. Zarzuty wnosi się ustnie do protokołu zajęcia lub pisemnie do dnia licytacji bezpośrednio do komornika, który wówczas ma obowiązek zlecić sporządzenie wyceny biegłemu.
Co istotne, do czasu sporządzenia opinii przez biegłego rzecz zajęta nie może być przez komornika sprzedana. Odbędzie się to z korzyścią dla dłużnika, który zyskując na czasie może przykładowo rozważyć wskazanie komornikowi innego, być może mniej uciążliwego dla niego samego sposobu egzekucji.

 

Copyright © Kancelaria Adwokacka Adwokat Sebastian Wilczyński - 2014. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij